Yeni Eczane Levha Standartları – Eczane Tabelaları Yönetmeliği – 2016 – 2017

Eczane Tabelaları Yönetmeliği Değişti!

Eczaneler Birliği,  2014 yayınlanan Eczane Tabelaları Yönetmeliği geliştirerek son noktaya getirdi. Değişikliklerden sonra gündeme gelen tabela değişimleri ve eczane firmalarının standart oluşturma çalışmalar için son tarih olan 01.04.2017 tarihi kesinleşmiştir. Bu tarihten sonra yönetmeliğe uymayan eczane ve reklam tabelası uygulamalarına sahip eczaneler idari para cezasına çarptırılacaktır. Gerek reklam sektörü gerek eczane sektörü merakını gidermek için aşağıdaki bilgilendirme yazısını oluşturduk.

2016 Eczane Tabelaları Değişikliği Zorunluluğunda Yanınızdayız

Eczane Tabelası Değişiklileri zorunlu olarak tüm eczaneleri etkileyecek olup, eczane levha ve reklam tabelası standartlarına uyum sağlayacak şekilde imalat ve montajı yapan Tabelago, eczane reklam tabelası konusunda profesyonel bir şekilde yaklaşarak tüm yönetmelik ve zorunlulukları takip ederek uygulamalarını yapar. Daha önceden de Eczane iç ve dış mimari çalışmaları yapan tabelago, yeni sürece giren zorunlu eczane tabelaları değişikliklerinde tüm yönetmeliğe uymanın yanında, kaliteli malzeme ve uzman kadrosuyla fark yaratıyor.

Eczane Tabela ve Reklam Yönetmeliği Değişiklikleri Nelerdir?

Amaç MADDE 1- Eczane Tabelaları Yönetmeliği ve Bu Kılavuz ile ülkemizde faaliyet gösteren eczanelerin levhalarında aynı standartların kullanılması sağlanmıştır. Hastaların eczanelere erişiminin kolaylaştırılması, farklı standartlarda eczane levhası kullanılması halinde ortaya çıkan görsel kirliliğin ve eczaneler arası haksız rekabetin önlenmesi amaçlanmıştır.

Kapsam MADDE 2- 6197 sayılı Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun’a göre açılmış serbest eczaneleri kapsar.

Dayanak MADDE 3- Bu kılavuz 6197 sayılı Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun’a uygun olarak; 12/04/2014 tarihli ve 28970 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmeliğin 25 inci maddesine göre hazırlanmıştır.

Yeni Eczane Tabelaları Ölçüleri Nelerdir?

Eczane Levha Standartları MADDE 4- (1)

Eczane levha standartları ve Eczane Tabelaları Yönetmeliği ölçüleri aşağıdaki şekilde belirlenmiştir.

a) Eczane Tabela Standart 1

Beyaz Tabela: 150 x 50 cm
eczane-tabelalari-standartlari-15x50cmKırmızı Tabela: 200 x 45 cm
Eczane Harf Yüksekliği: 25 cm
Eczane İsmi Harf Yüksekliği: 9 cm

Beyaz Tabela: 225 x 80 cm
Keczane-tabelalari-standartlari-300x70cmırmızı Tabela: 300 x 70 cm
Eczane Harf Yüksekliği: 38 cm Eczane İsmi Harf Yüksekliği: 14 cm

 

a) Eczane Tabela Standart 2

400 cm ve üzeri zemin ölçüsüne sahip eczanelerde beyaz zemin 300x100cm olacaktır. Sadece kırmızı tabela zemine göre büyüyecektir.

Tabela: 400×70 cmeczane-tabelalari-standartlari-400x70cm

Tabela: 500×70 cm
eczane-tabelalari-standartlari-500x70cm

Tabela: 600×70 cm
eczane-tabelalari-standartlari-600x70cm

Tabela: 700×70 cmeczane-tabelalari-standartlari-700x70cm

Tabela: 800×70 cmeczane-tabelalari-standartlari-800x70cm

Tabela: 900×70 cm

eczane-tabelalari-standartlari-900x70cm

Tabela:1000×70 cm

eczane-tabelalari-standartlari-1000x70cm

 

Eczabe Tabelaları Kübik Kabartmalı Pleksi Kutu Harf Levha Teknik Özellikleri

MADDE 5- (1) 2m, 3m, 4m ve 4m üzeri eczane cephesine sahip eczaneler için oluşturulan levha standartları ve uygulamaya ilişkin özellikler aşağıdaki şekilde belirlenmiştir.

a) Taşıyıcı Konstrüksiyon

5.1.a.1. Konstrüksiyonu oluşturan tüm elemanlar demir profil malzeme olacaktır.

5.1.a.2. Taşıyıcı konstrüksiyon alt ve üst yatay profilleri minimum 30*30*2 mm et kalınlığında demir profil olacaktır. Profil, konstrüksiyon içine su girişini engelleyen türde olacaktır.

5.1.a.3. Ara taşıyıcı profiller 30*20*2 mm olup, söz konusu ara kayıtlar, maksimum 100 cm aralıklarla alt ve üst yatay profillere kaynak yapılacaktır.

Taşıyıcı karkasın esnememesi için her dikey profil ile yatay profil arasına 45 derece açı ile minimum 30*20*2 mm demir profil payanda kaynatılacaktır.

5.1.a.4. Profillerin tamamı antipas boya ile boyanacaktır.

5.1.a.5. Konstrüksiyon arka yüzeyi 0,50 mm et kalınlığındaki gofrajlı alüminyum ile kapatılacaktır.

b) Alüminyum Kasa

5.1.b.1. Alüminyum kasaların tamamı kırmızı ve beyaz zeminler 2mm kalınlığındaki alüminyum olacaktır. Üst taban kırmızı alt zemin alüminyum kasanın derinliği 5cm, üst beyaz alüminyum kasa, yan alın kırmızı alüminyum kasa derinliği bükümler dahil 12cm olacaktır.

5.1.b.2. Alüminyum kasa, kırmızı alın ve yan alınların tamamı RAL 3020 renkte elektrostatik toz boya yapılacaktır. Beyaz üst zemin alüminyum kasa RAL 9003 renkte elektrostatik toz boya yapılacaktır.

5.1.b.3. Boya öncesi kromatlama ve alodine işlemi uygulanacaktır.

5.1.b.4. Kaynak atıkları tıraşlanarak düzeltilecek ve astarlanacaktır.

5.1.b.5. Kasa parçalarının birleşimlerinde aynı kotun tutturulmasına dikkat edilecektir.

5.1.b.6. Üst alın kırmızı alüminyum zeminlerin birbirlerine bağlantısı alttan geçme alüminyum profil ile yapılacaktır. Yan yana gelen parçalar arasında açıklık kalmayacaktır.

5.1.b.7. Kırmızı taşıyıcı levha takılacak zemin ölçüsünde olup, boy 70cm olacaktır. Üzerine gelecek beyaz levha boyu 15cm alt ve üst çıkış sağlayacak şekilde 100cm olacaktır.

Eczanenin giriş kapısının konumuna bakılmaksızın, eczane ve eczane isminin yer aldığı beyaz zeminli levha, kırmızı zeminli taşıyıcı levhanın sağ ve sol tarafında eşit pay kalacak şekilde ortalanarak monte edilecektir.

5.1.b.8. Beyaz zemin, kırmızı üst alın üzerine modüler sistem olarak takılacaktır. Modülerlik sayesinde değişim kolay olacak ve alt zemine hasar vermeyecektir. Modüler beyaz zemin takıldığında, montaj vidaları ve profilleri kesinlikli görünmeyecektir.

5.1.b.9. Beyaz Zemin, 300x100cm olacaktır. Eczane yazısı, pleksiglas prizma üçgen harf fon baskı uygulaması yapılacaktır. Fon baskı uygulamasında 4mm kırmızı pleksiglas kullanılacaktır.

Işık geçirgenliği ve ışığın homojenize olması için difüzyonlu pleksiglas kullanılacaktır. Yazı karakteri (font) Avenir Next Pro bold, kübik, 3 boyutlu olacaktır. Yazı karakterinin harf büyüklüğü ve ara boşlukları aşağıdaki çizimlerde detaylandırılmıştır.

5.1.b.10. Beyaz zemin üzerinde eczane ismi büyük harflerle ışıksız folyo olarak alüminyum zemine uygulanacaktır. Kırmızı yan alın alüminyum, içine dikine Eczane yazısı dekupe edilecek, içine beyaz 3mm pleksiglas kullanılacaktır. Eczane ismi karakteri (font) Avenir Next Pro olacaktır, Harf yüksekliği 20cm olacaktır. Teknik detayları aşağıdaki çizimde yer almaktadır.

5.1.b.11. Levhaların ışıklı yada ışıksız olması eczacının insiyatifinde olup, ışıklı levhanın tercih edildiği eczanelerde sadece ‘’ECZANE’’ yazısında led aydınlatma kullanılacak, eczane isminde hiçbir şekilde aydınlatma olmayacaktır.

Eczane Levhası Teknik Çizimleri

MADDE 6- Eczane Tabelaları Yönetmeliği ilişkin teknik çizimler aşağıdaki şekilde belirlenmiştir.eczane-tabelalari-standartlari-teknik-cizim-11

 • ECZANE H: 50cmDifüzyonlu Pleksiglas
 • Prizma Üçgen (kübik) Kutu Harf
 • Yazı karakteri: Avenir Next Pro Bold
 • Firma ismi H: 20cm
 • Siyah Folyo
 • Yazı karakteri: Avenir Next Pro
 • alt zemin 2 mm alüminyum
 • Elektrostatik boyalı
 • Ral 3020 (bayrak kırmızısı)
 • üst zemin
 • 2 mm alüminyum
 • Elektrostatik boyalıeczane-tabelalari-standartlari-teknik-cizim-2eczane-tabelalari-standartlari-teknik-cizim-3
 • 4 mm Fon Baskı
 • Pleksiglass Kutu Harf
 • Üçgen (kübik) harf
 • Beyaz led aydınlatmalı
  eczane-tabelalari-standartlari-teknik-cizim-4eczane-tabelalari-standartlari-teknik-cizim-5Sol Kolon
 • kolon 2 mm alüminyum
 • Elektrostatik boyalı
 • Dekupe Oyma
 • Florasan Led Aydınlatma
 • Ral 3020
  Sağ kolon
 • 2 mm alüminyum
 • Elektrostatik boyalı
 • Ral 3020

 

Yürürlük

MADDE 7 – (1) Bu Kılavuz Kurum Başkanı Onayı ile yürürlüğe girer.

Yürütme

MADDE 8- (1) Bu Kılavuz hükümlerini Kurum Başkanı yürütür.

Yeni Eczane Tabelası Fiyatları Ne Kadar?

Yeni yönergeye göre yapılacak olan Yeni Eczane Tabelaları fiyatı eczanenin sahip olduğu cephenin ölçülerine göre değişiklik göstermektedir. Ne kadar malzeme ve şekiller aynı olsa da yapılacak eczanenin lokasyonu, montaj yapılacak alanın durumu ve ölçülerine göre Eczane Tabela Fiyatları değişiklik göstermektedir.

Sağlıklı bilgi almak için sağ altta bulunan canlı destek bölümümüzden anında yardım isteyebilir ya da bilgi@tabelago.com adresine Eczane İsmi, Yetki Adı-Soyad, Telefon Numarası, Cephe Ölçüleri gibi bilgileri gönderip kısa zamanda teklif alabilirsiniz.

Eczane Tabelası Yönetmeliği Uygunlanması için Süreler Uzatıldı.

Gelen itirazlar ve şikayetler üzerine, mevcut eczane tabelası olanlar ve yeni eczane tabelası yaptıracaklar için Eczane Tabelası Yönetmeliği uygulaması bir süre ertelendi. Yeni açılış yapacak eczaneler için 31 Aralık 2017’ye kadar zorunluluk uzatıldı. Hali hazırda işleyen mevcut eczaneler için de bu süre 31 Aralık 2018’e kadar uzatıldı. Bu tarihlerden sonraki yapılacak olan denetlemelerde Eczane Tabelası Yönetmeliği dahilinde koşul aranarak yaptırıp uygunabilecek.

LÜTFEN DİKKAT! FIRSATÇILARA İTİMAT ETMEYİNİZ!

Yeni Yönergenin yarattığı kafa karışıklığından faydalanmak isteyen fırsatçılara, bu konuda yetkinlik sahibi olmayan imalatçılara ve çantacılara itimat etmeyiniz. Piyasanın çok altında fiyatlar talep eden bu şahıslar standartlara uymayan ölçü ve malzemelerle tabelalar yaparak sizleri mağdur etmektedir.

Tabelago olarak Eczane Tabelası Yönetmeliğine uygun tabelaları hızla yapmaya devam ediyoruz. Aşağıdaki resimlerde yaptığımız işlerden örnekler görebilir ya da bizimle iletişime geçerek referans müşterilerimizin iletişim bilgilerini alabilirsiniz.

 

Gelin Tanışalım
Birlikte Harika İşler Yapalım !