Türkiye’de tabela tarihi ve Erdoğan Niğdeli Usta

Tabela çeşitleri günümüzde bilgisayarlar ve son teknolojik aletler ile üretilmektedir. Fakat geçmişte de en az şimdi kadar önemli olan ve iş yerlerinin olmazsa olmaz unsurlarından tabelalar, elle tasarlanmaktaydı. Bunun için gerekli olan şey ise bir fırça ve bir boyaydı.

Biz de bu konuda sizleri aydınlatmak için bir araştırma yaptık. İnternet üzerinden ve dernek sayfalarından ulaştığımız kadarıyla İzmirli Erdoğan Niğdeli adlı bir usta geçmişte bu işin hakkını fazlasıyla veriyormuş. Açık Hava Reklamcıları Derneği üzerinden Erdoğan Niğdeli Usta’nın bilgilerine ulaşma fırsatı da bulduk. Bugünkü yazımızda sizlere reklam tabelalarının en büyük ustasını biraz olsun tanıtmaya çalışacağız.

erdoğan niğdeli

Erdoğan Niğdeli Kimdir?

1940 yılında dığan Erdoğan Niğdeli’nin resme olan yeteneği ilkokul hocası tarafından keşfedildi. Oldukça kaliteli işler ortaya koymak isteyen Niğdeli, ressam olma sevdasını daha fazla uzatmayarak okulu bıraktı ve ressam afişçi birisini bularak onun yanında çıraklığa başladı. Bu ustaların yanında yeterince piştikten sonra kendisini geliştirdiği için işlerine bireysel olarak devam etti. Erdoğan Niğdeli usta, İzmir’deki birçok sinema afişinin yanı sıra gazinolarda sahne alan ünlü sanatçıların konser afişlerini de kaliteli bir biçimde hazırlaması ile biliniyor. İzmir’in değerlendiren birisi olarak kabul edilen Niğdeli, bu yönüyle ünlü olmuş ve birçok sanatçı ile de tanışma fırsatını bulmuştur.

Niğdeli daha sonra kendi imkanı ve ağabeyinin de biraz yardımı ile Konak Yağhaneler’de “En Tabela” adlı iş yerini kurdu. Geçmiş zamanlarda tabela işlerini ressamlar yapardı. Başlarda dükkana pek gelen giden olmasa da daha sonra zamanla ünü tüm şehre yayıldı. Hatta işleri yetiştiremez oldu, yanına birçok eleman aldı. Erdoğan Niğdeli boş kaldığı zamanlarda da tabela yerine resimler yapardı. Oldukça kaliteli ve ilgi çeken bu resimler yaklaşık 400’e yakın sayıdaydı. Birçok resim yarışmasında da birinci olan Niğdeli’nin resim yeteneği Almanya’da haber bile olmuştur.

MESLEĞİNİ OĞLU ÖZGÜR NİĞDELİ DEVAM ETTİRİYOR

Erdoğan Niğdeli daha sonra 2013 yılına geldiğimiz zaman 73 yaşında hayatını kaybetmiştir. Fakat en az Niğdeli kadar başarılı bir tabelacı olan oğlu Özgür Niğdeli bu işi geleneksel yöntemlerle devam ettirmektedir.

 

Gelin Tanışalım
Birlikte Harika İşler Yapalım !