Tabela vergisi nedir? Ne iş yarar? Ücreti ne kadardır?

Tabela vergisi, 2464 Belediye Gelirleri Kanunu 12. Maddesine göre belediye sınırları arasında yer alan her türlü reklam ve ilan tabelalarının kontrolü ve sorumluluğu kapsamında alınan ücretlerdir. Kentlerin sınırları içerisinde bulunan ilan ve reklam içerikli görsellerin ve tabelaların, görsel kirlilik, güvenlik ve bilgilendirme ile alakalı sıkıntılarını ortadan kaldırmak için ilan reklam yönetmelikleri hazırlanmaktadır. Bu yönetmelikler “tabela vergisi” de içermektedir.

Tabela vergisi için belirlenen ücretler, beyan kapsamında her yıl farklı farklı tarifeler üzerinden belirlenmekte ve değişim göstermektedir. Eğer bir işletmeniz varsa ve bu iş yerinizle alakalı olarak ilan, reklam, afiş ya da tabela gibi ürünlerden faydalanıyorsanız belediyenin belirlediği tabela vergisini de ödemek zorundasınız. Bu yasal bir yükümlülüktür ve ödenmediği takdirde ceza ile karşılaşabilirsiniz.

Tabela vergisi ödemesi yapmak için gerekli olan belgeler nelerdir?

Tabela vergi ödemesi yapabilmek için belediyenin belirlediği bazı belgeleri ve evrakları toplamak gerekmektedir. Bu evraklar ise şu şekilde listelenir:

-Yeni tabela asıyorsanız eğer faturalandırma yapmanız gerekir.

-İlan ve reklam vergisi beyannamesi.

Tabela vergisi beyannamesi oluşturmak için öncelikle ilanınızın ya da tabelanızın cinsini belilemeniz gerekir. Çünkü her tabela farklı yükümlülüklere ve ücretlendirmelere tabidir. Örneğin ışıklı, ışıksız ya da bez şeklinde olan tabelaların birim fiyatları belediyelerin gelir şeflikleri tarafından hesaplanır ve bunların hepsi farklılıklar gösterir.

tabela vergisi

FİYATLANDIRMA NASIL YAPILIR?

Tabela vergisinde fiyatlandırma, tabelanın cinsine göre yapılır. Gelir şeflikleri öncelikle tabelanın çeşidini belirler ve bu bilgilerle tabelanın metrekare cinsinden ücretini ve beyannamesini düzenler. Daha sonra kişiye tahakkuk fişi kesilir ve bu fişle beraber tabela vergisi ödemesi ilgili veznelerden rahatlıkla yapılabilir. Eğer iş sahibi ilanı yeni asacaksa asılmadan önce fatura ile başvuru yapar. Fakat daha önceden beyanda bulunduysa ve ödeme yaptıysa, her yıl Ocak ayında beyanname verilir.

Tabela vergileri belediyelerin en önemli gelir kaynakları arasında yer almaktadır. Her yıl birçok işletme tabela için vergi ödemektedir. Bu görüntü kirliliğini, güvenliği ve yanlış bilgilendirmeyi önlemek için atılan en önemli adımlardan birisi olarak kabul edilmektedir.

Eğer sizler de iş yerinize tabela yaptırmak istiyorsanız ve yasal süreçleri merak ediyorsanız tabelada yasal süreç sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Gelin Tanışalım
Birlikte Harika İşler Yapalım !