Işıklı Tabela Yapımı

Işıklı Tabela Yapımı için günümüzde yüzlerce çeşit malzeme kullanılabilmektedir.  İster işinin arkasında duran bir firma ister bir son kullanıcı müşteri olun, ışıklı tabela yapımı ve ışıklı tabela çeşitleri için her zaman kaliteyi tercih edin. Kısa vadede çok ekonomik ve şık duran sistemler bazen aylar içerisinde bile çöpe dönüşebilmektedir.

Işıklı Tabela nedir?

Işıklı Tabela, yapımında farklı aydınlatma sistemleri kullanarak yapılan tabela çeşididir. Özellikle ışıklı tabelada kullanılan ön tarafında ışıklandırma sistemi ile kullanılan yazı ya da logoları her türlü ortamda rahatlıkla görüp okumak mümkün olur. Işıklı tabelaların hem ön yüzünde hem de arka yüzlerinde ışık sistemini geçiren pleksi, folyo veya vinil gibi baskılar kullanılmaktadır. Çeşitli olarak totem, çatı, cephe, açık hava ve yol tabelası türlerinin daha fazla avantaj sağlamak için genelinde ışık sistemi kullanılmaktadır.

Işıklı Tabela Yapımı İçin Kullanılan Malzemeler

Dediğimiz gibi bu ekosistemde çok fazla ürün ve marka bulunmaktadır. Hem aydınlatma açısından kullanılan (Led, Florasan vb.) hem de görsel alanı oluşturan elamanlar (Pleksi, Polikarbon, vinil vb.) bu yüzlerce ürün arasında en çok kullanılanlardır ve kendi içerisinde binlerce renk ve malzeme kalite farkına sahiptirler.

Başlıca Işıklı Tabela Aydınlatma Elemanları

  1. Florasan Işıklı Tabela: Florasan fiyat açısında avantajlı bir ürün olarak gözükse de elektrik tüketimi led vb. yeni jenerasyon ürünlere göre 6 kata yakın faturalarda fark yaratmaktadır. Bu yüzden faturayı sizin ödediğiniz noktalarda mümkün olduğunca tercih edilmemesi gerekir. Geçici sistemlerde kullanım açısından avantajlı gözükse de malzemenin Işıklı Tabela Yapımı için geri dönüşüm açısından zararı vardır. Florasanlar söküp takma sırasında tekrar tekrar kırılabilir ve diğer elemanlar zarar görebilir. Eğer Işıklı Tabela Yapımı için florasan kullanmaya kararlı iseniz öncelikle TSE – CE standartlarını sağlayan ürünleri kullandığınıza emin olunuz.
  2. Led Işıklı TabelaGünümüzde ışıklı tabelalar için en çok tercih edilen sistem olan led ürünler hem uzun dayanım süresi hem de enerji tasarufu açısından pek çok avantaja sahiptir. Ne kadar Led ürünler mantık olarak her markada aynı sistemle üretilmiş olsa da kendi açısından hem direnç farkları hem de film kalitesi bazında çeşitlilik göstermektedir. Bu yüzden tercih edilirken fiyat-kalite dengesi dikkate alınarak kullanım alanında beklenilen performansa göre satın almalar yapılmalıdır. Pek çok tabela reklam firması müşteriye uygun fiyat vermek için ya da kar yüzdesini arttırabilmek için fiyatı ucuz, kalitesi düşük ürünler tercih etmektedir. Satın almalarınızda mutlaka led marka ve çeşitlerini şartnamenize ekletiniz ve topladığınız tekliflerde kısa bir araştırma ile karşılaştırma yapınız.

Başlıca Işıklı Tabela Görsel Elemanları

  1. Pleksiglas (Akrilik Ürünler): Pleksi ürünler piyasa içinde genellikle kalite bazında aynıdır ama satın almalarda dikkat edilmesi gereken ürün çeşitleri vardır. Çekme Pleksiler hem ışık geçirme kapasiteleri hem de homojen yapıları konusunda zayıftır. Bu yüzden Işıklı Tabela Yapımı için Dökme pleksiler tercih edilmelidir. Bazı markalarda Light başlığında ışıklı tabela yapımı için özel yapılmış aşırı homojen pleksiler mevcuttur. Her renk çeşidi için olmada ana renk pleksiler için tercih edilebilir.
  2. Polikarbon: Hazır tabela sistemleri için çokça tercih edilen bir ürün olan polikarbon, üzerine folyo yapıştırma ya da uv baskı yapılarak kullanılır. Geçme sistem alüminyumlar ile sabitleştirilmiş ürünler oldukça verimli olabilmektedir. Ürün satın alınırken ışık geçirme yüzdelere incelenmeli ve stok hatalarına özellikle dikkat edilmelidir.
  3. Işıklı Vinil: Germe sistemlerde kullanılan ışıklı vinil pek çok ürün çeşitine sahiptir. Işıklı Tabela Yapımı için vinil kullanılacaksa eğer uzun vadeli olarak düşünülmeli ve Çin muadillerinden uzak durulmalıdır. Küçük ebatlar için Avrupa menşeli Işıklı viniller kullanılabilir ve büyük ebat işlerle mukavemeti yüksek uygulamalarda mehler marka ışıklı viniller kullanılabilir.

Işıklı Tabela’nın Avantajları

Mağaza işletmelerinin çalışma saatleri gün içinde olsa bile ışıklı tabelaya ihtiyacı vardır. Hem gündüzlerin daha kısa olduğu kış aylarında dikkat çekmek hem de yoğun olan cadde ve bulvarlarda gece reklam değerini kullanmak büyük avantajdır.

Hava karardığı andan itibaren ışıklı tabelaların müşteri kitlesini etkisi çok büyüktür. Gece farkedilen pek çok işletmenin gündüz müşterisinin arttığı tecrübe edilmiştir.  Zorunlu olmasa bile, sadece işyerine değil çevredeki genel görünümü dikkate alarak ışıklı tabela ve işaretleri yaptırmalarıdır. Böylece mağazalarınız, gece etkisinden faydalanabilecektir.

Işıklı Tabela Nasıl Hazırlanır?

Bu tabelalar farklı malzemelerden üretilerek hazırlanmaktadırlar. Pleksi, alüminyum, forex, polikarbon ve çok farklı malzemeler kullanılarak hazırlanır.Tabela hazırlanmasında tabela ebatına göre ışık materiyalinin yoğunluğu önemli olmaktadır. İmal edilen her ışıklı tabelanın her mevsim şartına uygun olarak üretilmelidir. Özellikle yağmurlu hava şartlarında içerisine yağmur almaması için izolasyonu oldukça iyi olmalıdır. Hazırlanmış olan ışıklı tabelanın yapımı kadar montajına da oldukça titizlik ve dikkat gerektirmektedir. Işıklı tabelalarda önemli olan grafik tasarımı hazırlanmış olan tabelanın ışıklandırma büyük önem taşımaktadır. Çünkü tabela için hazırlanan grafik çalışmasının oldukça başarılı olması gerekmektedir.

Gelin Tanışalım
Birlikte Harika İşler Yapalım !