Tabela Trendi tarihi nereden nereye?

Sherry Mendoz’dan bir misafir paylaşımımız var. Sherry Amerika Utah’ta yaşayan bir Avustralyan. Grafik tasarımı mezunu olan Sherry bugünkü tabela trendi tarihi ve önemini keşfetti ve bulduklarını bizimle paylaştı.

Semboller sanatın bir ifadesi, istenilen kitleye mesaj iletmek için bir yoldur. Her yerde onları görürüsünüz. Aslında şu an etrafınıza baksanız muhtemelen bir tane görürsünüz. Hayatımızın her yerindeler. Hem zar zor fark ediliyorlar hem de göz ardı etmek imkansız.


Tabelalarda bugünkü trendi anlamak için tarihe bakmamız gerekir. Nerden geldiler ? Neden yapılırlardı? Nasıl kullanıldılar?

Eski zamanlarda tabelalar sembolik mağara çizimleri ve oymalar ya da taş ya da çömleklere yapılan imgelerdi. Bunlar ilkel yaşamın görsel tasviri olarak ve bir işin reklamını yapmak için kullanılırdı. İnsanlar okuyup yazamadı ve bu onların mesajlarını iletme yoluydu. Daha M.Ö. 3000 yılında taşa ve kiremitlere yapılmış reklamcılık bulgusu var. Örneğin ilk Hristiyanlar haç imgesin buluşma yerlerini belirtmek için kullanmışlar.

Sonraki yüzlerce yıl geçtikçe, dil doğdu ve ticaret gelişi, tabelalara ihtiyaç çabucak arttı. 1389’da Kral III. Richard bir yasa çıkardı, cumhuriyetçiler kurumlarının önüne bir işaret koymak zorundaydılar. Başlangıçta bu tabelalar hep benzer tasarımdaydılar fakat hemen sonra insanlar tabelalarını daha farklı yapmaya başladılar ve o günlerde popüler olan logolar, semboller ve imgeler kullandılar.

Daha göze çarpanlardan bazıları; mesela İncil (kitapçılar), anahtar (çilingir), havan ve tokmak (eczacılar), ayakkabı (ayakkabıcı), şeker somunu (bakkal) ve tabii ki bir berberin kırmızı beyaz çizgili direği gibi ürünleri satmak için kullanıldılar.

İşaretler giderek daha büyük ve daha dekoratif olmaya başladılar ve sanatçılar onları yaratmak için daha süslü materyaller kullandılar. 16. Ve 17. Yüzyıllarda tabelalar el oyması ahşap, altın varak ve işlenmiş demirle yapıldı; bunlardan bazıları tasarımlarında oldukça gösterişliydiler.

Şehirler büyüdükçe tabelalar nerdeyse her yere ve herhangi bir yere monte edildi. Bu uygulama da bazı tabelaların tehlikeli olduğu anlamına geldi – öncellikle sokakların üzerine asılan büyük ve düşme tehlikesi olanlar. 1700’lerde hem Londra hem Paris, daha güvenli bir çevre için tabelaların duvara karşı sabitlenmesi yasasını çıkardı.

18. yüzyıla geldiğimizde teknoloji yeni tarz tabela yapımı için gaz lambası, elektrik ve matbaa içeren yöntemlere yol açtı. Bu modern tabelanın ilk şekliydi. Ayrıca başka birçok daha seçenek vardı ve yaratıcılık tabela trendi tasarımında daha büyük bir rol oynamaya başladı.

2. Dünya Savaşı sırasında toplu tabela üretimi başladı. Daha kaliteli materyaller mevcuttu bu da yüksek miktarda baskıyı daha ekonomik kıldı ve endüstri bugünkü halini aldı. Bugünkü tabela kullanımı ürün ve hizmet, yol bulma, güvenlik tehlikesi, marka tanıtımı, satış noktası reklamını kapsar.

Grafik ve stil evrimi

Tabelanın grafik tasarım elementi sürekli olarak evrilmekte ve genişlemekte. Baktığınız her yerde beliren yeni bir endüstri, satış ve kentsel konutla var ve bununla birlikte bu mülk ve iş yerleri için tabela ihtiyacı da artıyor. Şimdi pencereler yoluyla, billboardlarda, koridorlar boyunca, araçlarda, duvarlarda, yerlerde, eşyalarda, ekipmanlarda ve çok daha fazlasında ilgiyi yakalamak için bir fırsat var.

Peki şimdi nereye?

Tabela Trendi tahmin etme karışık bir süreç trendlerin kendini her birkaç yılda bir yeniden icat ettiği moda endüstrisine bir bakın. Tabela trendi de farklı değil. Renkler, stil ve fontlar her birkaç yılda bir tekrar ortaya çıkıyor. Şu sıralar basit ama göz alıcı, etkileyici tabelalar yüksek talep alıyor. Tıpkı ‘retro’ tabela olarak adlandırılanlar gibi. Ayrıca yazı tahtası stili ve maatbacılık için de oldukça geniş bir piyasa var.

Yatay tasarım yeni bir konsept değil fakat basit olma vurgusuyla büyümeye ve gelecek yıllarda önemli olmaya devam edecek. Yatay tasarımın öne çıkan yanlarından biri tasarımların ser materyal olmasıdır. Tahminimce realizm tasarım konseptine uygun daha az model, yapı, gölge ve eğim göreceğiz.

Modern tarz tabela fazlaca trend oldu özellikle de profesyonel süitler ve ofisler, havaalanları ve son teknoloji alışveriş merkezleri için. Eskiden imalatçılar çizimi aktarmak ve boyamak için tepegöz projektörleri kullanırlardı. Sonra parça parça kesmek ve renk renk takip etmek için çok küçük folyo kesicilere geçtiler. folyo kesim, UV ile ve düz yatak yazıcı basımın lehine olarak, oldukça geride kaldı.

El yazısı fontların baskı trendi, geniş stil ve karışık ve eşleştir de muhtemelen revaçta olmaya devam edecek. El yazısı fontları şu an tabela ve diğer medyada hiç olmadığı kadar öne çıkmış durumda.

İnfografik popülerliği gittikçe artan bir grafik stili. İnfografik olası müşterilere bilgi vermek için harika ve basit bir yol. Birçok insan infografiği okumayı harika buluyor, özellikle de tasarımcı gerçekten sıra dışı ve göz alıcı bir şey ortaya çıkardığında.

Gelin Tanışalım
Birlikte Harika İşler Yapalım !